A LED driver is built into the fitting, simply wire to mains supply.
For a step-by-step guide to install outdoor ground uplights in the earth, lawn, decking or patio, click here.
| General | |
| Colour | Stainless Steel |
| Construction | Stainless Steel |
| Dimmable | No |
| IP Rating | IP67 |
| Dimensions | |
| Cut Out | 90mm (Diameter) |
| Diameter | 110mm |
| Minimum Floor Depth | 75mm |
| Recessed Depth | 75mm |
| Electrical | |
| Maximum Wattage | 8W |
| Voltage | 240V |
| Light Characteristics | |
| Beam Angle | 65° |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Lumens | 410 lm |
| Lumens Per Watt | 51 lm/W |
10 in Stock
158 in Stock
48 in Stock
13 in Stock
65 in Stock
60 in Stock
241 in Stock
29 in Stock
31 in Stock
33 in Stock
17 in Stock
24 in Stock
4568 in Stock
96 in Stock
available to order
only 1 left
13 in Stock
15 in Stock
|
This item
LED Recessed Uplight 240V 8W Stainless Steel 3000K Warm White
Q542E
D5301A RD/SS
£88.00 excl. VAT
£105.60 incl. VAT
15 in Stock |
LED Recessed Uplight 240V 8W Stainless Steel 3000K Warm White
Q2499
D5301B SQ/SS
£88.00 excl. VAT
£105.60 incl. VAT
27 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy
|
LED Recessed Uplight 240V 4W Stainless Steel 3000K Warm White
Q5433
D4100A RD/SS
£57.75 excl. VAT
£69.30 incl. VAT
13 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy
|
|
|---|---|---|---|
| Cut Out | 90mm (Diameter) | 96mm (Diameter) | 75mm (Diameter) |
| Minimum Floor Depth | 75mm | 75mm | 125mm |
| Maximum Wattage | 8W | 8W | 4W |
| Construction | Stainless Steel | Stainless Steel | Aluminium / Glass |
| Beam Angle | 65° | 65° | 30° |
| Lumens | 410 lm | 410 lm | 255 lm |
| Lumens Per Watt | 51 lm/W | 51 lm/W | 64 lm/W |