With its adjustable directional head, you can easily focus the beam to highlight specific landscape features, architectural elements, or pathways. Crafted from marine-grade 316 stainless steel, this uplight is built to withstand harsh weather conditions, making it ideal for year-round outdoor use.
Perfect for garden lighting, landscape uplighting, and architectural accent lighting, this fixture combines durability, style, and functionality.
For a step-by-step guide to install outdoor ground uplights in the earth, lawn, decking or patio, click here.
| General | |
| Cap | GU10 |
| Colour | Stainless Steel |
| Construction | Stainless Steel 316 |
| Dimmable | Yes |
| IK Rating | IK08 |
| IP Rating | IP67 |
| Dimensions | |
| Cut Out | 110mm (Diameter) |
| Depth | 125mm |
| Diameter | 120mm |
| Minimum Floor Depth | 125mm |
| Vertical Rotation | 15° |
| Electrical | |
| Maximum Wattage | 35W |
| Voltage | 240V |
available to order
Save up to 10% with Multi-buy
113 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy12 in Stock
370 in Stock
100 due in
142 in Stock
44 in Stock
96 in Stock
only 5 left
10 in Stock
213 in Stock
22 in Stock
153 in Stock
60 in Stock
29 in Stock
13 in Stock
4568 in Stock
31 in Stock
17 in Stock
20 in Stock
available to order
available to order
|
This item
Directional LED GU10 Recessed Uplight 35W Stainless Steel 316
Q542D
D2100A RD/SS
£52.50 excl. VAT
£63.00 incl. VAT
53 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy
|
Adjustable Beam LED Square Recessed Uplight Stainless Steel 316 3000K Warm White
Q5787
D6220 SQ/SS
£104.50 excl. VAT
£125.40 incl. VAT
29 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy
|
|
|---|---|---|
| Cut Out | 110mm (Diameter) | 145 x 145mm (Length x Width) |
| Depth | 125mm | 75mm |
| Minimum Floor Depth | 125mm | 75mm |
| Maximum Wattage | 35W | 9W |
| Dimmable | Yes | No |