The Beret Walk-over Uplight is a recessed uplight perfect for use in bathroom floors and walls, because of its IP65 rating. It enhances columns and architectural details and is suitable for indoor and outdoor lighting.
Please Note You will need to purchase the linked burial tube for concrete floor installation
For a step-by-step guide to install outdoor ground uplights in the earth, lawn, decking or patio, click here.
| General | |
| Colour | White |
| Dimmable | Yes |
| IP Rating | IP66 |
| Dimensions | |
| Cut Out | 27mm (Diameter) |
| Diameter | 35mm |
| Minimum Floor Depth | 28mm |
| Electrical | |
| Amperage | 350mA |
| Maximum Wattage | 1W |
| Light Characteristics | |
| Beam Angle | 21° |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Lumens | 85 lm |
| Lumens Per Watt | 85 lm/W |
439 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy
104 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy
131 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy
19 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy
17 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy13 in Stock
15 in Stock
48 in Stock
96 in Stock
only 5 left
10 in Stock
24 in Stock
33 in Stock
17 in Stock
241 in Stock
31 in Stock
158 in Stock
60 in Stock
29 in Stock
13 in Stock
4568 in Stock
|
This item
Beret Walk-over Recessed Uplight 3000K Warm White 1W
Q487C
IL92065W15 WH/W
£69.99 excl. VAT
£83.99 incl. VAT
only 4 left |
Beret Walk-over Anti Glare Recessed Uplight 3000K Warm White 1W
Q6B8F
IL97799W60 SS/3K
£80.75 excl. VAT
£96.90 incl. VAT
available to order |
Beret Walk-over Recessed Uplight 3000K Warm White 1W
Q4B6C
IL92068W15 SS/W
£74.99 excl. VAT
£89.99 incl. VAT
11 in Stock |
Beret Walk-over Frosted Recessed Uplight 3000K Warm White 1W
Q6B8E
IL9206WW00SS/3K
£71.25 excl. VAT
£85.50 incl. VAT
available to order |
|
|---|---|---|---|---|
| Colour | White | Stainless Steel | Stainless Steel | Stainless Steel |
| Beam Angle | 21° | 54° | 21° | 104° |
| Lumens | 85 lm | 34 lm | 85 lm | 28 lm |
| Lumens Per Watt | 85 lm/W | 34 lm/W | 85 lm/W | 28 lm/W |