The Architectural Uplight is rated IP65, this allows it to be fitted into wet areas, for example outside in decking. The body of this fitting is made of high-pure die cast aluminium ZL102; the surface is finished with electrostatic powder coating, thermostatic hardening.
A LED driver is built into the fitting, simply wire to mains supply.
For a step-by-step guide to install outdoor ground uplights in the earth, lawn, decking or patio, click here.
| General | |
| Colour | Stainless Steel |
| Construction | Aluminium |
| Dimmable | No |
| IP Rating | IP65 |
| Dimmable | No |
| Drive-Over Limits | 20,000N |
| LED Type | Cree XP |
| Number of LED's | 9 |
| Operating Temperature | -20°C ~ +60°C |
| Dimensions | |
| Cable Length | 3m |
| Cut Out | 155mm (Diameter) |
| Depth | 248mm |
| Diameter | 160mm |
| Minimum Floor Depth | 215mm |
| Electrical | |
| Maximum Wattage | 16W |
| Requires Driver | No |
| Light Characteristics | |
| Beam Angle | 10° |
| Colour Temperature | 4000K Cool White |
| Lumens | 1100 lm |
| Lumens Per Watt | 69 lm/W |
available to order
Save up to 10% with Multi-buy
only 1 left
available to order
13 in Stock
15 in Stock
48 in Stock
96 in Stock
only 5 left
10 in Stock
24 in Stock
33 in Stock
17 in Stock
241 in Stock
31 in Stock
155 in Stock
60 in Stock
29 in Stock
13 in Stock
4568 in Stock
|
This item
LED Recessed Uplight 10° 240V 4200K Cool White 16W
Q32B3
HLE06301 10D C/W
20 in Stock
25% Off
|
LED Recessed Uplight 45° 240V 4200K Cool White 16W
Q32B5
HLE06301 45D C/W
22 in Stock
25% Off
|
|
|---|---|---|
| Beam Angle | 10° | 45° |