This fitting is rated IP54 and can therefore be used in a bathroom.
Please note: the ceiling depth for this downlight depends on the lamp choice. For a standard halogen GU10 lamp the depth is 85mm. For an LED GU10 lamp a ceiling depth of 115mm should be allowed.
The Reality GU10 LED 7W Lamp is equivalent to a 75W GU10 halogen lamp and, like a halogen lamp, is dimmable.
Key Features
| General | |
| Cap | GU10 |
| Colour | Nickel |
| Construction | Die-Cast Aluminium |
| Dimmable | Yes |
| IP Rating | IP54 |
| Dimmable | Yes |
| Dimensions | |
| Cut Out | 62mm (Diameter) |
| Diameter | 70mm |
| Minimum Ceiling Depth | 120mm |
| Electrical | |
| Energy Efficiency Rating | A |
| Maximum Wattage | 7W |
| Power Factor | 0.95 |
| Voltage | 240V |
| Light Characteristics | |
| Beam Angle | 45° |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Halogen Equivalent Wattage | 75W |
| Lumens | 630 lm |
| Lumens Per Watt | 90 lm/W |
only 1 left
109 in Stock
21 in Stock
only 3 left
|
This item
Elegant Fixed Downlight Clear IP54 Baffle LED Reality GU10 Warm White (3000K) 7W (=75W) 45°
Q339B
MR3025 NCL/R45D3K
£48.40 excl. VAT
£58.08 incl. VAT
available to order |
Elegant LED Downlight GU10 Emergency Pack Kit with LiFePO4 Lithium Battery Chrome 9W
Q45EF
MR2029/EMERG CHR
£111.20 excl. VAT
£133.44 incl. VAT
only 1 left
Save up to 10% with Multi-buy
|
Elegant Fixed Downlight IP54 LED Reality Retro GU10 Warm White (3000K) 5W (=50W) 60°
Q3F12
MR3025 NCL/RR60D3K
£39.80 excl. VAT
£47.76 incl. VAT
28 in Stock |
Elegant Fixed Downlight IP54 LED Reality Retro GU10 Warm White (3000K) 5W (=50W) 60°
Q3F13
MR3025 CCL/RR60D3K
£40.80 excl. VAT
£48.96 incl. VAT
28 in Stock |
Elegant Adjustable Downlight Reality LED Module Warm White (2700K) 10W (=100W) 45°
Q3666
MR2009 NKL/R45DPS
£62.19 excl. VAT
£74.63 incl. VAT
only 2 left |
Elegant Fixed Downlight Clear IP54 Baffle Reality LED Module Warm White (2700K) 10W (=100W) 45°
Q3676
MR3001 NKL/R45DPS
£59.15 excl. VAT
£70.98 incl. VAT
only 2 left |
Elegant Adjustable Downlight LED Reality Retro GU10 Warm White (3000K) 5W (=50W) 60°
Q3F0A
MR2029 CHR/RR60D3K
£43.80 excl. VAT
£52.56 incl. VAT
28 in Stock |
Elegant Adjustable Downlight LED Reality Retro GU10 Warm White (3000K) 5W (=50W) 60°
Q3F09
MR2029 NKL/RR60D3K
£43.80 excl. VAT
£52.56 incl. VAT
available to order |
Elegant Fixed Downlight Clear IP54 Baffle LED Reality GU10 Warm White (3000K) 7W (=75W) 45°
Q33A1
MR3025 CCL/R45D3K
£49.40 excl. VAT
£59.28 incl. VAT
available to order |
Elegant Adjustable Downlight LED Reality GU10 Warm White (3000K) 7W (=75W) 45°
Q33B3
MR2029 CHR/R45D3K
£52.40 excl. VAT
£62.88 incl. VAT
available to order |
Elegant Adjustable LED Reality Retro GU10 Warm White (3000K) 5W (=50W) 60°
Q3F08
MR2029 BRZ/RR60D3K
£43.80 excl. VAT
£52.56 incl. VAT
28 in Stock |
Elegant LED Downlight GU10 Emergency Pack with LiFePO4 Lithium Battery Kit Bronze 9W
Q45F1
MR2029/EMERG BRZ
£111.20 excl. VAT
£133.44 incl. VAT
only 1 left
Save up to 10% with Multi-buy
|
Elegant Adjustable Downlight LED Reality GU10 Warm White (3000K) 7W (=75W) 45°
Q33B9
MR2029 BRZ/R45D3K
£52.40 excl. VAT
£62.88 incl. VAT
available to order |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Diameter | 70mm | 72mm | 70mm | 70mm | 70mm | 70mm | 70mm | 70mm | 70mm | 70mm | 70mm | 72mm | 70mm |