The Happy Downlight includes one MR3025 FR/WHT, one Colour changing 5W 240V GU10 Lamp with a CCRGB IR remote to operate all lamps once installed
This will create different colour scenes in your bathroom
Key Features
| General | |
| Cap | GU10 |
| Colour | White |
| Construction | Die-Cast Aluminium |
| IP Rating | IP54 |
| Dimensions | |
| Cut Out | 50mm (Diameter) |
| Minimum Depth | 105mm |
| Electrical | |
| Maximum Wattage | 5W |
| Voltage | 240V |
| Light Characteristics | |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
85 in Stock
|
This item
Happy Fixed Frosted Bathroom IP54 Downlight Kit 240V 5W White RGB + 3000K Warm White
Q514E
HAPPY MR3025 FR WHITE
70 in Stock
20% Off
|
Elegant Fixed Downlight Frosted IP54 Baffle Reality LED Short Module 25 Warm White (3000K) 7W (=75W) 45°
Q4482
FMR3025 W/FR45M25
£51.15 excl. VAT
£61.38 incl. VAT
155 in Stock |
Elegant Fixed Fire-Rated Downlight Frosted IP54 Baffle Reality LED Module Warm White (2700K) 10W (=100W) 45°
Q37BA
FMR3025 W/FR45DPS
£62.65 excl. VAT
£75.18 incl. VAT
only 3 left |
Elegant Fixed Downlight Clear IP54 Baffle Reality LED Module Warm White (2700K) 10W (=100W) 45°
Q3676
MR3001 NKL/R45DPS
£59.15 excl. VAT
£70.98 incl. VAT
only 2 left |
Elegant Adjustable Downlight Reality LED Module Warm White (2700K) 10W (=100W) 45°
Q3666
MR2009 NKL/R45DPS
£62.19 excl. VAT
£74.63 incl. VAT
only 2 left |
Elegant LED Downlight GU10 Emergency Pack Kit with LiFePO4 Lithium Battery Chrome 9W
Q45EF
MR2029/EMERG CHR
£111.20 excl. VAT
£133.44 incl. VAT
only 1 left
Save up to 10% with Multi-buy
|
Elegant Fixed Downlight 35 Frosted Reality LED GU11 Warm White (3000K) 4W Bronze
Q4457
MR3020 BRZ/FR GU114W
£38.69 excl. VAT
£46.43 incl. VAT
available to order |
Elegant Adjustable Downlight LED Reality Retro GU10 Warm White (3000K) 5W (=50W) 60°
Q3F09
MR2029 NKL/RR60D3K
£43.80 excl. VAT
£52.56 incl. VAT
available to order |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cut Out | 50mm (Diameter) | 62mm (Diameter) | 62mm (Diameter) | 62mm (Diameter) | 62mm (Diameter) | 62mm (Diameter) | 50mm (Diameter) | 62mm (Diameter) |
| Maximum Wattage | 5W | 7W | 10W | 10W | 10W | 9W | 4W | 5W |
| Colour | White | White | White | Nickel | Nickel | Chrome | Bronze | Nickel |