The Reality Retro GU10 LED 5W Lamp is equivalent to a 50W GU10 halogen lamp and, like a halogen lamp, is dimmable.
Key Features
| General | |
| Cap | GU10 |
| Colour | Nickel |
| Construction | Die-Cast Aluminium |
| Dimmable | Yes |
| IP Rating | IP20 |
| Dimensions | |
| Cut Out | 62mm (Diameter) |
| Diameter | 70mm |
| Minimum Depth | 90mm |
| Electrical | |
| Maximum Wattage | 5W |
| Voltage | 240V |
| Light Characteristics | |
| Beam Angle | 60° |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Halogen Equivalent Wattage | 50W |
| Lumens | 500 lm |
| Lumens Per Watt | 100 lm/W |
28 in Stock
111 in Stock
65 in Stock
|
This item
Elegant Adjustable Downlight LED Reality Retro GU10 Warm White (3000K) 5W (=50W) 60°
Q3F09
MR2029 NKL/RR60D3K
£43.80 excl. VAT
£52.56 incl. VAT
available to order |
Elegant Adjustable LED Reality Retro GU10 Warm White (3000K) 5W (=50W) 60°
Q3F08
MR2029 BRZ/RR60D3K
£43.80 excl. VAT
£52.56 incl. VAT
28 in Stock |
Elegant LED Downlight GU10 Emergency Pack with LiFePO4 Lithium Battery Kit Bronze 9W
Q45F1
MR2029/EMERG BRZ
£111.20 excl. VAT
£133.44 incl. VAT
only 1 left
Save up to 10% with Multi-buy
|
Happy Fixed Frosted Bathroom IP54 Downlight Kit 240V 5W White RGB + 3000K Warm White
Q514E
HAPPY MR3025 FR WHITE
70 in Stock
20% Off
|
Elegant Fire-Rated Adjustable Downlighter Pro Reality LED GU11 Warm White (3000K) 35° White
Q61D3
FIRE MR2028WPRO REAL353K
£73.77 excl. VAT
£88.52 incl. VAT
54 in Stock |
Elegant Fire-Rated Adjustable Downlighter Pro Reality LED GU11 Warm White (3000K) 35° Bronze
Q61D5
FIRE MR2028CPRO REAL353K
£64.20 excl. VAT
£77.04 incl. VAT
54 in Stock |
Elegant Fixed Downlight 35 Frosted Reality LED GU11 Warm White (3000K) 4W Chrome
Q4455
MR3020 CHR/FR GU114W
£38.82 excl. VAT
£46.58 incl. VAT
available to order |
Elegant Fixed Downlight 35 Frosted Reality LED GU11 Warm White (3000K) 4W Nickel
Q4458
MR3020 NKL/FR GU114W
£38.69 excl. VAT
£46.43 incl. VAT
available to order |
Elegant Adjustable Downlight Reality LED GU11 Warm White (3000K) 4W Chrome
Q444F
MR2028 CHR/GU114W
£42.96 excl. VAT
£51.55 incl. VAT
available to order |
Elegant Fixed Downlight 35 Frosted Reality LED GU11 Warm White (3000K) 4W White
Q445B
MR3020 WHT/FR GU114W
£43.55 excl. VAT
£52.26 incl. VAT
available to order |
Elegant Adjustable Downlight Reality LED GU11 Warm White (3000K) 4W Bronze
Q444D
MR2028 BRZ/GU114W
£43.40 excl. VAT
£52.08 incl. VAT
available to order |
Elegant Fixed Downlight 35 Clear Reality LED GU11 Warm White (3000K) 4W Chrome
Q4454
MR3020 CHR/CLR GU114W
£38.82 excl. VAT
£46.58 incl. VAT
available to order |
Elegant Adjustable Downlight Reality LED GU11 Warm White (3000K) 4W Nickel
Q444E
MR2028 NKL/GU114W
£43.40 excl. VAT
£52.08 incl. VAT
available to order |
Elegant Fire-Rated Adjustable Downlighter Pro Reality LED GU11 Warm White (3000K) 35° Black
Q61D4
FIRE MR2028BPRO REAL353K
£69.35 excl. VAT
£83.22 incl. VAT
available to order |
|---|