| General | |
| Cap | BC / B22 |
| Colour | Clear |
| Dimmable | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Dimensions | |
| Diameter | 25mm |
| Length | 45mm |
| Electrical | |
| Energy Efficiency Rating | E |
| Maximum Wattage | 15W |
| Voltage | 240V |
| Light Characteristics | |
| Colour Temperature | 2700K Warm White |
| Lumens | 110 lm |
| Lumens Per Watt | 7 lm/W |
Candle SES Clear Candle Light Bulb Frosted 40W
Q2EC4
013090
£11.79 excl. VAT
£14.15 incl. VAT
only 2 left
Save up to 10% with Multi-buy
|
Tubular B22 Clear Candle Light Bulb Clear 40W
Q2ECB
013140
£2.38 excl. VAT
£2.86 incl. VAT
50 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy
|
Tubular ES Clear Candle Light Bulb Clear 60W
Q2ECE
013230
£3.48 excl. VAT
£4.18 incl. VAT
66 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy
|
|
|---|---|---|---|
| Diameter | 25mm | 25mm | 28mm |
| Length | 120mm | 77mm | 90mm |
| Maximum Wattage | 40W | 40W | 60W |
| Cap | SES / E14 | BC / B22 | ES / E27 |
| Lumens | 200 lm | 280 lm | 530 lm |
| Lumens Per Watt | 5 lm/W | 7 lm/W | 9 lm/W |