| General | |
| Cap | ES / E27 |
| Colour | Clear |
| Dimmable | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Dimensions | |
| Diameter | 28mm |
| Length | 90mm |
| Electrical | |
| Energy Efficiency Rating | E |
| Maximum Wattage | 60W |
| Voltage | 240V |
| Light Characteristics | |
| Colour Temperature | 2700K Warm White |
| Lumens | 530 lm |
| Lumens Per Watt | 9 lm/W |
|
This item
Tubular ES Clear Candle Light Bulb Clear 60W
Q2ECE
013230
£3.48 excl. VAT
£4.18 incl. VAT
66 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy
|
Candle SES Clear Candle Light Bulb Frosted 40W
Q2EC4
013090
£11.79 excl. VAT
£14.15 incl. VAT
only 2 left
Save up to 10% with Multi-buy
|
Tubular B22 Clear Candle Light Bulb Clear 40W
Q2ECB
013140
£2.38 excl. VAT
£2.86 incl. VAT
50 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy
|
|
|---|---|---|---|
| Diameter | 28mm | 25mm | 25mm |
| Length | 90mm | 120mm | 77mm |
| Maximum Wattage | 60W | 40W | 40W |
| Cap | ES / E27 | SES / E14 | BC / B22 |
| Lumens | 530 lm | 200 lm | 280 lm |
| Lumens Per Watt | 9 lm/W | 5 lm/W | 7 lm/W |