This fitting is constructed from zinc and glass and finished in polished chrome. It is suitable for dimming and mains switching. Lamps are not included.
| General | |
| Cap | G9 |
| Colour | Chrome |
| Construction | Zinc / Glass |
| Dimmable | Yes |
| IP Rating | IP44 |
| Weight | 1.2kg |
| Dimensions | |
| Depth | 82mm |
| Height | 40mm |
| Width | 360mm |
| Electrical | |
| Maximum Wattage | 56W (2 x 28W) |
| Voltage | 240V |
991 due in
138 in Stock
|
This item
Padova Round Mirror Bathroom Light 240V Polished Chrome 2 x 28W
Q1F6D
PADOVA 1143001
only 2 left
40% Off
|
Padova Round Mirror Bathroom Light 240V Matt Black 2 x 28W
Q5DC0
PADOVA 1143008
only 1 left
40% Off
|
|
|---|---|---|
| Colour | Chrome | Black |