| General | |
| Cap | G9 |
| Construction | Clear Glass |
| Dimmable | Yes |
| Dimensions | |
| Diameter | 14mm |
| Height | 40mm |
| Electrical | |
| Energy Efficiency Rating | C |
| Maximum Wattage | 42W |
| Voltage | 240V |
| Light Characteristics | |
| Colour Rendering Index | 100 |
| Colour Temperature | 2700K Warm White |
| Lumens | 630 lm |
| Lumens Per Watt | 15 lm/W |
|
This item
Clear G9 Halogen Dimmable Capsule Bulb 240V 42W 40mm
Q5052
HP42 CLEAR
£4.00 excl. VAT
£4.80 incl. VAT
387 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy
|
Clear G9 Halogen Dimmable Capsule Bulb 240V 33W 40mm
Q3645
HP33 CLEAR
£6.00 excl. VAT
£7.20 incl. VAT
379 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy
|
|
|---|---|---|
| Maximum Wattage | 42W | 33W |
| Colour Temperature | 2700K Warm White | 2800K Warm White |