Featuring a fully manoeuvrable neck joint and a 500mm arm long, it offers excellent light control and flexibility. Perfect for commercial settings, this spotlight ensures your displays are always well-lit and clearly visible.
| General | |
| Cap | GU10 |
| Colour | Aluminium |
| Construction | Die Cast Aluminium |
| Dimmable | Yes |
| IP Rating | IP55 |
| Weight | 1.05kg |
| Dimensions | |
| Height | 105mm |
| Length | 550mm |
| Width | 80mm |
| Electrical | |
| Maximum Wattage | 50W |
| Voltage | 240V |
available to order
Save up to 10% with Multi-buy
117 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy15 in Stock
370 in Stock
available to order
149 in Stock
|
This item
Shop Sign Adjustable IP55 Outdoor Light 50W Aluminium
Q6823
SIGN 5503 ALUM
£175.00 excl. VAT
£210.00 incl. VAT
only 1 left |
Shop Sign Adjustable IP65 Outdoor Light 35W Graphite
Q6822
SIGN 7672 GRAPH
£99.00 excl. VAT
£118.80 incl. VAT
only 1 left |
|
|---|---|---|
| Height | 105mm | 95mm |
| Length | 550mm | 510mm |
| Width | 80mm | 65mm |
| Maximum Wattage | 50W | 35W |
| Colour | Aluminium | Black |
| IP Rating | IP55 | IP65 |
| Weight | 1.05kg | 580g |