With an IP65 rating, it offers superior protection against dust and water, ensuring durability in various weather conditions. The 510mm arm extension provides optimal positioning and flexibility, making it easy to direct light precisely where it's needed. Whether for a gallery, storefront, or pub outdoor signage, this fixture combines functionality and style for effective illumination. The sleek ceiling base of 77mmx28mm make it suitable for any wall.
| General | |
| Cap | GU10 |
| Colour | Black |
| Construction | Die Cast Aluminium |
| Dimmable | Yes |
| IP Rating | IP65 |
| Weight | 580g |
| Dimensions | |
| Height | 95mm |
| Length | 510mm |
| Width | 65mm |
| Electrical | |
| Maximum Wattage | 35W |
| Voltage | 240V |
available to order
Save up to 10% with Multi-buy
113 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy12 in Stock
370 in Stock
100 due in
142 in Stock
|
This item
Shop Sign Adjustable IP65 Outdoor Light 35W Graphite
Q6822
SIGN 7672 GRAPH
£99.00 excl. VAT
£118.80 incl. VAT
only 1 left |
Shop Sign Adjustable IP55 Outdoor Light 50W Aluminium
Q6823
SIGN 5503 ALUM
£175.00 excl. VAT
£210.00 incl. VAT
only 1 left |
|
|---|---|---|
| Height | 95mm | 105mm |
| Length | 510mm | 550mm |
| Width | 65mm | 80mm |
| Maximum Wattage | 35W | 50W |
| Colour | Black | Aluminium |
| IP Rating | IP65 | IP55 |
| Weight | 580g | 1.05kg |