The pleated cotton shade ensures a soft and diffused light, making the Dicte Wall Light a perfect choice for creating a warm and inviting atmosphere in any room. The round shade of the Dicte lamps is made from soft, hand-tied fabric, which gives the design a natural and organic feel.
The cable has a length of 150cm and can be replaced. The shade has a diameter of 21cm, it's perfect for small spaces without compromising on style. The Dicte Wall Range offers a unique combination of function and design that will make it a treasured piece in any bedroom
| General | |
| Cable Colour | Black |
| Cap | SES / E14 |
| Colour | Beige |
| Construction | Fabric - Metal |
| Dimmable | No |
| IP Rating | IP20 |
| Weight | 1.11kg |
| Dimensions | |
| Diameter | 210mm |
| Height | 375mm |
| Length | 240mm |
| Width | 210mm |
| Electrical | |
| Maximum Wattage | 40W |
| Voltage | 240V |
342 in Stock
Save up to 10% with Multi-buyonly 1 left
only 1 left
|
This item
Dicte Bedside USB-A Wall Light Beige 40
Q5E66
DICTE WALL BEIGE
only 1 left
36% Off
|
Dicte White Floor Lamp 60W White
Q5C90
DICTE FL WHITE
only 2 left
36% Off
|
Dicte Bedside USB-A Wall Light White 40W
Q5E68
DICTE WALL WHITE
only 1 left
36% Off
|
Dicte 40 White Pendant Light 60W White
Q5C8C
DICTE 40 WHITE
only 3 left
36% Off
|
Dicte 53 White Pendant Light 60W White
Q5C8E
DICTE 53 WHITE
only 1 left
36% Off
|
Dicte Beige Floor Standing 60W Beige
Q5C8F
DICTE FL BEIGE
only 1 left
36% Off
|
Dicte 53 Beige Pendant Light 60W Beige
Q5C8D
DICTE 53 BEIGE
only 4 left
36% Off
|
Dicte 40 Beige Pendant Light 60W Beige
Q5C8B
DICTE 40 BEIGE
only 1 left
36% Off
|
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Diameter | 210mm | 530mm | 210mm | 400mm | 530mm | 530mm | 530mm | 400mm |
| Height | 375mm | 1800mm | 375mm | 280mm | 290mm | 1800mm | 290mm | 280mm |
| Maximum Wattage | 40W | 60W | 40W | 60W | 60W | 60W | 60W | 60W |
| Cap | SES / E14 | ES / E27 | SES / E14 | ES / E27 | ES / E27 | ES / E27 | ES / E27 | ES / E27 |
| Colour | Beige | White | White | White | White | Beige | Beige | Beige |
| Construction | Fabric - Metal | Fabric / Metal | Fabric - Metal | Fabric / Metal | Fabric / Metal | Fabric / Metal | Fabric / Metal | Fabric / Metal |