Create a stunning and cohesive lighting display with this LED connecting system, perfect for Christmas trees, garden decorations, and holiday parties. Safe, easy to install, and energy-efficient, this extension set will bring a magical touch to your festive celebrations.
LED String Fairy Lights is a has a total of 250 lamps and 2.5m that can be extended to up to 10m/1000 LEDs (x5 Cluster LEDs Cable).
Please note: the transformer (not included) must always be kept indoors in a dry place or in an approved waterproof outdoor socket. Plugs into a 240V mains supply.
| General | |
| Cable Colour | Green |
| Construction | Plastic |
| IP Rating | IP44 |
| Lamp Spacing | 10 mm |
| Number of Lamps | 250 |
| Dimensions | |
| Length | 2.5m |
| Electrical | |
| Voltage | 24V |
| Light Characteristics | |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
52 in Stock
11 in Stock
available to order
only 2 left