LED String Fairy Lights offer an alternative to conventional string lights, the small LEDs provide longer lamp life, better light efficiency as well as a brighter and more vivid colour.
The lights are low voltage and suitable for indoor and outdoor use.
Please note: the transformer must always be kept indoors in a dry place or in an approved waterproof outdoor socket. The LEDs themselves are 31V but includes a power adaptor to plug them directly into a 240V 13A socket.
Multi-function memory controller included to create the following effects:
| General | |
| Cable Colour | Black |
| Construction | Plastic |
| IP Rating | IP44 |
| Lamp Spacing | 100mm |
| Number of Lamps | 200 |
| Waterproof | Yes |
| Dimensions | |
| Cable Length | 1m |
| Length | 20m |
| Light Length | 20m |
| Electrical | |
| Voltage | 31V |
12 in Stock
available to order
only 2 left