The Dynamic White LED 12W Module is equivalent to a 100W AR111 halogen lamp and, like a halogen lamp, is dimmable. It lasts for 25,000 hours and consumes just 12W.
Key Features
Please Note: This LED lamp comes with an automatic one year warranty as standard.
To discover more about LED United and their products, click below.
| General | |
| Cap | G53 / AR111 |
| Construction | Glass / Plastic |
| Dimmable | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Dimensions | |
| Diameter | 43mm |
| Length | 65mm |
| Electrical | |
| Maximum Wattage | 1W |
| Power Factor | 0.94 |
| Voltage | 240V |
71 in Stock
Save up to 10% with Multi-buyavailable to order
Save up to 10% with Multi-buy200 due in
Save up to 10% with Multi-buy
available to order
Save up to 10% with Multi-buy33 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy
only 3 left
36 in Stock
25 in Stock
25 in Stock
|
This item
LED Tunable White Light Engine 12W 1100lm Dimmable 24V 12W 2700K - 6500K
Q4012
DYN MODULE AR111
48 in Stock
20% Off
|
LED Tunable White Light Engine 6W 462lm Dimmable 24V 45° 2700K - 6500K
Q4014
DYN MODULE MR11
86 in Stock
20% Off
|
LED Tunable White Light Engine 8.5W 612lm Dimmable 24V 45° 2700K - 6500K
Q4013
DYN MODULE MR16
available to order
20% Off
|
|
|---|---|---|---|
| Diameter | 43mm | 35mm | 50mm |
| Length | 65mm | 60mm | 60mm |
| Maximum Wattage | 1W | 6W | 8.5W |
| Voltage | 240V | 24V DC | 24V DC |
| Construction | Glass / Plastic | Aluminium / Plastic | Aluminium / Plastic |