The Blob range of fittings are light weight simplifying installation. This fitting is not dimmable.
| General | |
| Colour | White |
| Construction | Aluminium |
| Dimmable | No |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | No |
| Number of LED's | 1 |
| Operating Temperature | -20°C ~ +60°C |
| Dimensions | |
| Cut Out | 165mm (Diameter) |
| Diameter | 195mm |
| Minimum Ceiling Depth | 144mm |
| Electrical | |
| Amperage | 320mA |
| Maximum Wattage | 18W |
| Voltage | 240V |
| Light Characteristics | |
| Beam Angle | 30° |
| Colour Temperature | 4000K Cool White |
| Halogen Equivalent Wattage | 150W |
| Lumens | 1450 lm |
| Lumens Per Watt | 81 lm/W |
only 5 left
35 in Stock
46 in Stock
|
This item
Blob 18W Switching Downlight 240V 30° 4000K Cool White
Q3F86
BLOB BF2835
138 in Stock
40% Off
|
Blob 5W Switching Downlight 240V 25° 4000K Cool White
Q3F83
BLOB BF2805 CW
46 in Stock
40% Off
|
Blob 5W Dimmable Downlight 240V 25° 4000K Cool White
Q4FAE
BLOB BF28051 CW
112 in Stock
40% Off
|
|
|---|---|---|---|
| Dimmable | No | No | Yes |
| Cut Out | 165mm (Diameter) | 70mm (Diameter) | 70mm (Diameter) |
| Diameter | 195mm | 84mm | 84mm |
| Minimum Ceiling Depth | 144mm | 85mm | 85mm |
| Amperage | 320mA | 150mA | 150mA |
| Maximum Wattage | 18W | 5W | 5W |
| Dimmable | No | No | Yes |
| Halogen Equivalent Wattage | 150W | 35W | 35W |
| Lumens | 1450 lm | 290 lm | 290 lm |
| Lumens Per Watt | 81 lm/W | 58 lm/W | 58 lm/W |