Its inner and middle ring tilt through 35° and rotate through 350° respectively. A combination that allows you full control over the direction of the light source.
When fitted the outer ring is permanently attached to the ceiling while the two inner rings, which form one unit, can easily be pulled out to reveal the lampholder. This makes lamp replacement effortlessly simple.
The Reality GU10 LED 7W is an LED lamp that matches a halogen lamp in terms of light source and aesthetics. This is achieved with the use of a single Cree LED chip with a reflector built around it. The result is truly warm and gives that arc of light we are all used to seeing with halogen.The GU10 Reality Lamp is equivalent to a 75W GU10 halogen lamp and, like a halogen lamp, is dimmable.
Key Features
| General | |
| Cap | GU10 |
| Colour | White |
| Construction | Die-Cast Aluminium |
| Dimmable | Yes |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes |
| Dimensions | |
| Cut Out | 82mm (Diameter) |
| Diameter | 89mm |
| Horizontal Rotation | 350° |
| Minimum Ceiling Depth | 110mm |
| Vertical Rotation | 35° |
| Electrical | |
| Energy Efficiency Rating | A |
| Maximum Wattage | 7W |
| Power Factor | 0.95 |
| Voltage | 240V |
| Light Characteristics | |
| Beam Angle | 45° |
| Colour Rendering Index | 75 |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Halogen Equivalent Wattage | 75W |
| Lumens | 630 lm |
| Lumens Per Watt | 90 lm/W |
172 in Stock
35 in Stock
|
This item
Rock 'n' Roll 50 Downlight LED Reality GU10 Warm White (3000K) 7W (=75W) 45°
Q3E47
TALDL336REALGU10
£48.40 excl. VAT
£58.08 incl. VAT
available to order |
Rock 'n' Roll LED GU10 Emergency Pack with LiFePO4 Lithium Battery Kit Black 9W
Q2230
DL336/EMERGENCY BLACK
£107.20 excl. VAT
£128.64 incl. VAT
only 1 left |
Rock 'n' Roll LED GU10 Emergency Pack with LiFePO4 Lithium Battery Kit Chrome 9W
Q221C
DL336/EMERGENCY CHROME
£107.20 excl. VAT
£128.64 incl. VAT
only 1 left |
Rock 'n' Roll 50 Downlight LED Reality GU10 Warm White (3000K) 5W (=50W) 60°
Q3E48
TALDL336/BREALR60
£39.80 excl. VAT
£47.76 incl. VAT
available to order |
Rock 'n' Roll 50 Black Baffle Downlight LED Reality GU10 Warm White (3000K) 5W (=50W) 60°
Q3E49
TALDL33614REALR60/B
£42.80 excl. VAT
£51.36 incl. VAT
available to order |
Rock 'n' Roll Adjustable Fire-rated Gold Baffle Downlight GU10 240V 50W Black
Q6817
FIREDL33644/GOLD BLK
£33.23 excl. VAT
£39.88 incl. VAT
24 in Stock |
Rock 'n' Roll Fixed Fire-rated IP54 Black Baffle Downlight GU10 240V 50W Black / Clear Glass
Q55DE
FIREDL336IP CL/B
£33.48 excl. VAT
£40.18 incl. VAT
24 in Stock |
Rock 'n' Roll Adjustable Downlight RGB LED Module Kit White 36W RGB
Q6705
TALDL33614/B MRGB
£401.98 excl. VAT
£482.38 incl. VAT
available to order |
Happy Rock 'n' Roll Adjustable Downlight 5W 240V White RGB + 3000K Warm White
Q2F46
HAPPY D/L WHITE
available to order
20% Off
|
Rock 'n' Roll 35 LED Reality MR11 Warm White (2700K) 3.5W (=35W) 35°
Q39BF
DL308/B WHT LED
£38.50 excl. VAT
£46.20 incl. VAT
only 3 left |
Rock 'n' Roll Adjustable Downlight RGB LED Module 9W RGB White
Q302F
RNR14 RGB
£47.50 excl. VAT
£57.00 incl. VAT
available to order |
Rock 'n' Roll 35 LED & Driver Warm White (2700K) 3.5W (=35W) 35°
Q39C0
DL308 BLK LED
£38.50 excl. VAT
£46.20 incl. VAT
only 3 left |
Rock 'n' Roll 35 LED & Driver Warm White (2700K) 3.5W (=35W) 35°
Q39C2
DL308 BRZ LED
£41.78 excl. VAT
£50.14 incl. VAT
only 3 left |
Rock 'n' Roll 35 LED & Driver Warm White (2700K) 3.5W (=35W) 35°
Q39C3
DL308 CHR LED
£41.78 excl. VAT
£50.14 incl. VAT
only 3 left |
Rock 'n' Roll 35 LED & Driver Warm White (2700K) 3.5W (=35W) 35°
Q39C4
DL308/B NKL LED
£41.78 excl. VAT
£50.14 incl. VAT
only 3 left |
Rock 'n' Roll 35 Black Baffle LED & Driver Warm White (2700K) 3.5W (=35W) 35°
Q39C6
DL30814 WHT LED
£44.00 excl. VAT
£52.80 incl. VAT
only 3 left |
Rock 'n' Roll 35 Black Baffle LED & Driver Warm White (2700K) 3.5W (=35W) 35°
Q39C7
DL30844 BLK LED
£44.00 excl. VAT
£52.80 incl. VAT
only 3 left |
Rock 'n' Roll 35 Black Baffle LED & Driver Warm White (2700K) 3.5W (=35W) 35°
Q39C9
DL30854 BRZ LED
£47.00 excl. VAT
£56.40 incl. VAT
only 3 left |
Rock 'n' Roll 35 Downlight LED Reality GU11 Warm White (3000K) 4W (=35W) 35°
Q3F06
TALDL308/BREALGU11WHT
£40.90 excl. VAT
£49.08 incl. VAT
available to order |
|---|