This fitting is rated IP54 and can therefore be used in wet areas such as bathroom and steamrooms.
| General | |
| Cap | GU5.3 / MR16 |
| Colour | White |
| Construction | Die-Cast Aluminium |
| Dimmable | Yes |
| IP Rating | IP54 |
| Dimensions | |
| Cut Out | 62mm (Diameter) |
| Diameter | 72mm |
| Minimum Ceiling Depth | 80mm |
| Electrical | |
| Maximum Wattage | 50W |
| Voltage | 12V |
available to order
11 in Stock
available to order
64 in Stock
62 in Stock
only 1 left
Save up to 10% with Multi-buy
59 in Stock
151 in Stock
only 3 left
1000 in Stock
only 1 left
Adjustable Downlight GU10 240V 50W Bronze
Q337A
MR2029 BRONZE
£19.00 excl. VAT
£22.80 incl. VAT
297 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy
|
Adjustable 35 Downlighter GU11 240V 35W Chrome
Q402A
MR2028 CHROME
£17.56 excl. VAT
£21.07 incl. VAT
166 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy
|
Fixed Downlight 50 IP54 Clear 12V 50W Nickel
Q3388
MR3001 CLR/NKL
only 2 left
30% Off
|
Fixed Downlight Baffle Bathroom GU10 240V 50W Bronze
Q4077
MR3025 FR/BRZ
£15.00 excl. VAT
£18.00 incl. VAT
24 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy
|
Adjustable Downlight GU10 240V 50W Chrome
Q3379
MR2029 CHROME
693 in Stock
50% Off
|
Fixed Fire-Rated 35 Clear Downlighter Bathroom GU11 240V 35W White
Q571C
FIRE MR3020 CLWH
£18.15 excl. VAT
£21.78 incl. VAT
197 due in
Save up to 10% with Multi-buy
|
Adjustable Fire-Rated Downlight GU10 240V 50W Chrome
Q4BF3
FIRE MR2029 CH
£28.27 excl. VAT
£33.92 incl. VAT
151 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy
|
Fixed Downlight Bathroom 50 12V 50W Polished Chrome
Q1ECE
LCD3001 201 P/CH
only 5 left
50% Off
|
Fixed 35 Frosted Downlighter Bathroom GU11 240V 35W Bronze
Q402E
MR3020 FR/BRZ
£13.29 excl. VAT
£15.95 incl. VAT
available to order
Save up to 10% with Multi-buy
|
Fixed 35 Clear Downlighter Bathroom GU11 240V 35W Nickel
Q4033
MR3020 CLR/NKL
£13.29 excl. VAT
£15.95 incl. VAT
available to order
Save up to 10% with Multi-buy
|
Fixed 35 Clear Downlighter Bathroom GU11 240V 35W White
Q402D
MR3020 CLR/WHT
£18.15 excl. VAT
£21.78 incl. VAT
available to order
Save up to 10% with Multi-buy
|
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Diameter | 72mm | 58mm | 72mm | 72mm | 72mm | 60mm | 92mm | 72mm | 60mm | 60mm | 60mm |