Manufactured from steel the Petit displays a 5 degree beam of light giving a subtle low-level lighting effect in walkways, in circulation areas and as a feature maker.
Please note: The cutout diameter will depend on what fixing clip you are using with this product.
Spring clips are included for plaster board installation, a burial tube is available separately for wall installation.
LED Driver Options
| General | |
| Colour | White |
| Construction | Steel |
| Dimmable | Yes |
| IP Rating | IP20 |
| RAL Colour Code | RAL 9003 |
| Dimmable | Yes |
| Dimensions | |
| Cable Length | 150mm |
| Cut Out | 15mm (Diameter) |
| Depth | 23mm |
| Diameter | 20mm |
| Plate Depth | 1mm |
| Electrical | |
| Amperage | 350mA |
| Maximum Wattage | 1W |
| Light Characteristics | |
| Beam Angle | 5° |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Lumens | 24 lm |
| Lumens Per Watt | 24 lm/W |
409 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy
92 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy
121 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy
17 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy
11 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy|
This item
Petit Round Small Recessed Low Level Wall Light 350mA White 3000K 1W
Q3733
AL2117 RD WHT WW
£31.80 excl. VAT
£38.16 incl. VAT
only 4 left
Save up to 10% with Multi-buy
|
Petit Round Small Burial Tube Black
Q3744
PETIT 84335 TUBE
£3.80 excl. VAT
£4.56 incl. VAT
only 1 left
Save up to 10% with Multi-buy
|
Petit Round Large Burial Tube Black
Q3745
PETIT 84336 TUBE
£2.99 excl. VAT
£3.59 incl. VAT
18 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy
|
Petit Round Large Recessed Low Level Wall Light 350mA Nickel 3000K 1W
Q449D
PETIT C00232NKUS
£72.20 excl. VAT
£86.64 incl. VAT
only 5 left
Save up to 10% with Multi-buy
|
Petit Round Small Recessed Low Level Wall Light 350mA White 2700K 1W
Q6E76
PETIT C00230WHMU
£34.20 excl. VAT
£41.04 incl. VAT
available to order
Save up to 10% with Multi-buy
|
Petit Round Large Recessed Low Level Wall Light 350mA White 3000K 1W
Q3734
PETIT C00232WHWU
£62.70 excl. VAT
£75.24 incl. VAT
18 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy
|
Petit Round Small Recessed Low Level Wall Light 350mA Bronze 3000K 1W
Q4C6B
AL2117 RD BRZ WW
£31.80 excl. VAT
£38.16 incl. VAT
301 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy
|
Petit Round Small Recessed Low Level Wall Light 350mA Satin Nickel 3000K 1W
Q4C69
AL2117 RD SS WW
£31.80 excl. VAT
£38.16 incl. VAT
273 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy
|
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Diameter | 20mm | 19mm | 35mm | 40mm | 20mm | 40mm | 20mm | 20mm |
| Colour | White | Black | Black | Nickel | White | White | Bronze | Nickel |
| Construction | Steel | Plastic | Plastic | Steel | Steel | Steel | Steel | Steel |