A compact 500W RF dimmer designed to fit through a standard down-light cut-out.
Trailing edge dimming technology gives smooth quiet dimming of electronic transformer fed loads and maximises dimming performance of most GU10 LED down-lights.
The dimmer is connected in-line before the first lighting fitting to enable dimming of up to 500W of trailing edge dimmable loads.
Controlled from any Rako Rakom RF device, for example the RCP/RCM push button RF wall-plates.
| General | |
| Colour | Blue |
| Construction | Plastic |
| IP Rating | IP00 |
| Radio Frequency | 433.9MHz |
| Dimensions | |
| Depth | 138mm |
| Height | 40mm |
| Width | 46mm |
| Electrical | |
| Maximum Wattage | 500W |
| Voltage | 240V |