The Wisepod IR Interface has been tested and proven to work with the following models of universal remote controls:
Also compatible with certain models of the following brands; Philips, Sharp, Sony, Panasonic, Samsung, Thomson, Toshiba, ITT, Nokia, Grundig and Hyundai.
| General | |
| Colour | White |
| Infrared Frequency | 38 KHz |
| Operating Temperature | -10°C ~ +55°C |
| Radio Frequency | 868.3 MHz |
| Dimensions | |
| Depth | 14mm |
| Height | 122mm |
| Width | 42mm |
| Electrical | |
| Power Supply | 5V |