| General | |
| Cap | GX24d-2 |
| Construction | Glass / Plastic |
| Dimensions | |
| Diameter | 49.2mm |
| Length | 127.4mm |
| Electrical | |
| Energy Efficiency Rating | B |
| Maximum Wattage | 18W |
| Voltage | 240V |
| Light Characteristics | |
| Colour Rendering Index | 82 |
| Colour Temperature | 4000K Cool White |
| Lumens | 1200 lm |
| Lumens Per Watt | 67 lm/W |