The Pierrot Square is a 3W, 350mA LED wall fitting that is used to light floors. It is ideally used to highlight walkways such as paths or corridors and due to its IP65 rating, can be used in bathrooms or outside.
Available in 4 colours, Warm White, Cool White, Blue, and colour changing and in a white finish, the Pierrot has a 50,000 hour life which means that maintenance such as lamp changing is now officially a thing of the past.
The colour changing fitting requires a Wise Chameleon to control the light fitting. A 7 button switch is used to select the colours.
A burial tube is included with the fitting.
| General | |
| Colour | White |
| Construction | Aluminium |
| Dimmable | Yes |
| IP Rating | IP65 |
| Dimmable | Yes |
| Dimensions | |
| Burial Tube Cut Out | 72mm |
| Cut Out | 50mm (Diameter) |
| Depth | 32mm |
| Length | 70mm |
| Plate Depth | 2mm |
| Tube Length | 72mm |
| Width | 70mm |
| Electrical | |
| Amperage | 350mA |
| Maximum Wattage | 3W |
20 in Stock
51 in Stock
only 3 left
29 in Stock
99 in Stock
100 in Stock
available to order
174 in Stock
103 in Stock
|
This item
Pierrot Square 350mA Low Level Wall Light 3W RGB
Q1AFD
AL4020 RGB
£19.64 excl. VAT
£23.57 incl. VAT
59 in Stock |
Pierrot Square 350mA Low Level Wall Light 1W Blue
Q1B00
AL4020 BLUE
£29.47 excl. VAT
£35.36 incl. VAT
122 in Stock |
Pierrot Square 350mA Low Level Wall Light 1W 4000K Cool White
Q1AFE
AL4020 C/WH
£29.47 excl. VAT
£35.36 incl. VAT
43 in Stock |
Pierrot Square 350mA Low Level Wall Light 1W 3000K Warm White
Q5419
AL4020 W/WH
£29.47 excl. VAT
£35.36 incl. VAT
329 in Stock |
|
|---|---|---|---|---|
| Burial Tube Cut Out | 72mm | 62mm | 60mm | 60mm |
| Maximum Wattage | 3W | 1W | 1W | 1W |