Please note, shade not included and must be purchased separately - see linked items for compatible shades.
| General | |
| Cap | ES / E27 |
| Colour | Bronze |
| Construction | Metal - Zinc |
| Dimmable | Yes |
| IP Rating | IP20 |
| Dimensions | |
| Depth | 190mm |
| Height | 216mm |
| Width | 110mm |
| Electrical | |
| Maximum Wattage | 15W |
| Voltage | 240V |
| Light Characteristics | |
| Beam Angle | 22.9° |
| Colour Temperature | 2700K Warm White |
| Lumens | 71 lm |
| Lumens Per Watt | 5 lm/W |
available to order
available to order
available to order
available to order
95 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy
353 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy|
This item
Beaumont Interior Reader Bedside Wall Light Bronze 15W
Q6E41
BEAUMONT 1480017
available to order
22% Off
|
Beaumont Interior Wall Light Matt Black 15W
Q6B83
BEAUMONT 1480013
available to order
22% Off
|
Beaumont Interior Reader Bedside Wall Light Matt Black 15W
Q6B84
BEAUMONT 1480018
only 2 left
22% Off
|
|
|---|---|---|---|
| Depth | 190mm | 184mm | 190mm |
| Height | 216mm | 137mm | 216mm |
| Colour | Bronze | Black | Black |