This fitting is IP44 rated, allowing for location in bathroom zone 2. Constructed from steel and glass and finished in polished chrome. This fitting can be dimmed
| General | |
| Cap | ES / E27 |
| Colour | Chrome |
| Construction | Chrome |
| Dimmable | Yes |
| IP Rating | IP44 |
| Dimensions | |
| Diameter | 280mm |
| Height | 96.5mm |
| Electrical | |
| Maximum Wattage | 12W |
89 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy|
This item
Sabina 280 Flush Ceiling Light 240V Polished Chrome 12W
Q6B85
SABINA 280
available to order
40% Off
|
Sabina 170 Round Flush Ceiling Light 240V Chrome 60W
Q362F
SABINA 1292001
only 1 left
40% Off
|
|
|---|---|---|
| Diameter | 280mm | 170mm |
| Maximum Wattage | 12W | 60W |
| Construction | Chrome | Steel / Glass |