| General | |
| Cap | GX53 |
| Colour | Opal |
| Construction | Plastic |
| Dimmable | No |
| Weight | 100g |
| Dimmable | No |
| Dimensions | |
| Diameter | 75mm |
| Height | 24mm |
| Electrical | |
| Maximum Wattage | 5W |
| Voltage | 240V |
| Light Characteristics | |
| Beam Angle | 110° |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature | 4000K Cool White |
| Halogen Equivalent Wattage | 35W |
| Lumens | 420 lm |
| Lumens Per Watt | 84 lm/W |
available to order
|
This item
Compact LED GX53 5W (=35W) 4000K Cool White 420lm
Q671F
QQ49957 GX53 5W
£8.56 excl. VAT
£10.27 incl. VAT
only 1 left
Save up to 10% with Multi-buy
|
Compact LED GX53 470lm 5W (=35W) 2700K Warm White
Q401E
ILGX53 5W 27K
£8.56 excl. VAT
£10.27 incl. VAT
9 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy
|
|
|---|---|---|
| Colour | Opal | White |
| Colour Temperature | 4000K Cool White | 2700K Warm White |
| Lumens | 420 lm | 470 lm |
| Lumens Per Watt | 84 lm/W | 94 lm/W |