The Fixed Interior LED Spotlight provides softer ambient lighting through a frosted acrylic diffuser, perfect for creating a gentle atmosphere in bathrooms.
| General | |
| Colour | Clear |
| Construction | Plastic |
| Dimmable | Yes |
| IP Rating | IP44 |
| Weight | 370g |
| Dimensions | |
| Cable Length | 450mm |
| Cut Out | 79mm (Diameter) |
| Depth | 66mm |
| Diameter | 90mm |
| Minimum Ceiling Depth | 86mm |
| Electrical | |
| Amperage | 350mA |
| Maximum Wattage | 6W |
| Voltage | 240V |
| Light Characteristics | |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Lumens | 681 lm |
| Lumens Per Watt | 114 lm/W |
|
This item
Vancouver Surface Downlight Round 90 LED Clear Acrylic 6W 3000K Warm White
Q66B2
VANCOUV 1229012
available to order
40% Off
|
Vancouver Round 115 Downlight 240V Polished Chrome 6W
Q5074
VANCOUV 1229003
only 3 left
40% Off
|
|
|---|---|---|
| Cut Out | 79mm (Diameter) | 89mm (Diameter) |
| Depth | 66mm | 25mm |
| Diameter | 90mm | 115mm |
| Minimum Ceiling Depth | 86mm | 150mm |
| Colour | Clear | Chrome |
| Construction | Plastic | Metal |
| IP Rating | IP44 | IP65 |