These panels offer a seamless integration with existing ceiling structures. The white aluminium frame adds a sleek and modern touch, enhancing the overall aesthetics of the space.
LED Emergency Conversion Remote Pack – a smart solution for LED panels. Keep your lights on during power outages with this pack, delivering a reliable 3W of emergency power for up to 3 hours. This pack comes complete with a driver.
Key Features
| General | |
| Colour | White |
| Construction | Aluminium |
| Dimmable | No |
| IP Rating | IP44 |
| LED Type | SMD2835 |
| Operating Temperature | -20°C ~ +40°C |
| Dimensions | |
| Height | 11mm |
| Length | 1200mm |
| Width | 600mm |
| Electrical | |
| Maximum Wattage | 60W |
| Voltage | 24V |
| Light Characteristics | |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
29 in Stock
38 due in
141 in Stock
|
This item
LED Panel 24V 1200 x 600 mm Emergency Pack 3000K Warm White 60W
Q6638
LEDPANEL60WW EMER
available to order
20% Off
|
LED Panel 24V 1200 x 300 mm Emergency Pack 4000K Cool White 40W
Q663B
LEDPANEL40CW/EMER
available to order
20% Off
|
LED Panel 24V 1200 x 600 mm Emergency Pack 4000K Cool White 60W
Q6639
LEDPANEL60CW EMER
available to order
20% Off
|
LED Panel 24V 600 x 300 mm Emergency Pack 4000K Cool White 20W
Q6637
LEDPANEL20CW EMER
available to order
20% Off
|
LED Panel 24V 600 x 600 mm Emergency Pack 4000K Cool White 40W
Q6635
LEDPANEL40CW EMER
available to order
20% Off
|
LED Panel 24V 1200 x 300 mm Emergency Pack 3000K Warm White 40W
Q663A
LEDPANEL40WW/EMER
available to order
20% Off
|
LED Panel 24V 600 x 300 mm Emergency Pack 3000K Warm White 20W
Q6636
LEDPANEL20WW EMER
available to order
20% Off
|
LED Panel 24V 600 x 600 mm Emergency Pack 3000K Warm White 40W
Q6634
LEDPANEL40WW EMER
available to order
20% Off
|
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Length | 1200mm | 1200mm | 1200mm | 600mm | 600mm | 1200mm | 600mm | 600mm |
| Width | 600mm | 300mm | 600mm | 300mm | 600mm | 300mm | 300mm | 600mm |
| Maximum Wattage | 60W | 40W | 60W | 20W | 40W | 40W | 20W | 40W |
| Colour Temperature | 3000K Warm White | 4000K Cool White | 4000K Cool White | 4000K Cool White | 4000K Cool White | 3000K Warm White | 3000K Warm White | 3000K Warm White |