Powered directly from a 240V mains supply (no driver required). The COB (Chip on Board) technology ensures a uniform light output with no visible hotspots.
| General | |
| Construction | Plastic |
| Dimmable | No |
| IP Rating | IP65 |
| Dimensions | |
| Cut Length | 500mm |
| Height | 5mm |
| Length | 1m |
| Width | 10mm |
| Electrical | |
| Maximum Wattage | 8W |
| Voltage | 240V |
| Light Characteristics | |
| Beam Angle | 120° |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Lumens | 620 lm |
| Lumens Per Metre | 620 lm/m |
| Lumens Per Watt | 78 lm/W |
| Watts Per Metre | 8 W/m |
180 in Stock
8 in Stock
70 in Stock
7 in Stock
20 in Stock
77 in Stock