| General | |
| Colour | White |
| Construction | Metal |
| Dimmable | No |
| IP Rating | IP44 |
| Weight | 455g |
| Dimensions | |
| Height | 68mm |
| Length | 260mm |
| Electrical | |
| Energy Efficiency Rating | F |
| Maximum Wattage | 8W |
| Voltage | 240V |
| Light Characteristics | |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Lumens | 650 lm |
| Lumens Per Watt | 81 lm/W |
|
This item
Front 26 Outdoor Garden Wall Light White 8W LED 3000K Warm White
Q639C
FRONT 26 WHITE
available to order
36% Off
|
Front 26 Outdoor Garden Wall Light Black 8W LED 3000K Warm White
Q6399
FRONT 26 BLACK
only 4 left
36% Off
|
Front Single Outdoor Garden Wall Light Black 28W
Q639D
FRONT BLACK
only 2 left
30% Off
|
Front Single Outdoor Garden Wall Light White 28W
Q639F
FRONT WHITE
available to order
36% Off
|
Front Single Outdoor Garden Wall Light Sand 28W
Q639E
FRONT SANDED
only 2 left
36% Off
|
Front 36 Wall Light Black 12W LED 3000K Warm White
Q6397
FRONT 36 BLACK
only 1 left
36% Off
|
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| Height | 68mm | 68mm | 156mm | 156mm | 156mm | 68mm |
| Length | 260mm | 260mm | 170mm | 170mm | 170mm | 360mm |
| Maximum Wattage | 8W | 8W | 28W | 28W | 28W | 12W |
| Colour | White | Black | Black | White | Beige | Black |
| Construction | Metal | Metal | Aluminium | Aluminium | Aluminium | Metal |
| Dimmable | No | No | Yes | Yes | Yes | No |
| Weight | 455g | 455g | 548g | 548g | 548g | 559g |