Please note: This fitting requires a Constant Current 700mA Driver in an enclosed waterproof box.
| General | |
| Cable Colour | Black |
| Colour | Black |
| Construction | Aluminium |
| Dimmable | Yes |
| IP Rating | IP65 |
| Dimensions | |
| Depth | 110mm |
| Height | 150mm |
| Length | 400mm |
| Width | 40mm |
| Electrical | |
| Amperage | 700mA |
| Maximum Wattage | 8W |
| Light Characteristics | |
| Beam Angle | 26° |
| Colour Rendering Index | 90 |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Lumens | 312 lm |
| Lumens Per Watt | 39 lm/W |
141 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy
477 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy