The interaction between the surface and the light opal glass makes the Lilly pendant extremely elegant. The placement of the luminous glass domes creates a complete and decorative whole and simultaneously provides 36-degree lighting throughout the room.
| General | |
| Cap | SES / E14 |
| Colour | Black |
| Construction | Metal - Glass |
| Dimmable | Yes |
| IP Rating | IP20 |
| Weight | 1.2kg |
| Dimensions | |
| Cable Length | 2m |
| Height | 365mm |
| Width | 32mm |
| Electrical | |
| Maximum Wattage | 120W (3 x 40W) |
| Voltage | 240V |
447 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy|
This item
Lilly Pendant Light 3x40W Black
Q5EFF
LILLY PEN BLACK
only 2 left
36% Off
|
Lilly Pendant Light 3x40W Brass
Q5F01
LILLY PEN BRASS
only 1 left
36% Off
|
Lilly 5-Spot Pendant Light 5x10W Black
Q6EDA
LILLY PEN 5 BLK
available to order
36% Off
|
Lilly 5-Spot Pendant Light 5x10W Brass
Q6EDB
LILLY PEN 5 BRS
available to order
36% Off
|
|
|---|---|---|---|---|
| Height | 365mm | 365mm | 200mm | 200mm |
| Maximum Wattage | 120W (3 x 40W) | 120W (3 x 40W) | 50W (5 x 10W) | 50W (5 x 10W) |
| Colour | Black | Brass | Black | Brass |
| Construction | Metal - Glass | Metal - Glass | Metal | Metal |