Light source is a 3000K warm white integral LED.
| General | |
| Colour | Bronze |
| Construction | Metal / Glass |
| Dimmable | No |
| IP Rating | IP44 |
| Weight | 2.4kg |
| Dimensions | |
| Depth | 80mm |
| Height | 370mm |
| Width | 80mm |
| Electrical | |
| Maximum Wattage | 13.9W |
| Voltage | 240V |
| Light Characteristics | |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Lumens | 465 lm |
| Lumens Per Watt | 33 lm/W |
|
This item
Boston 370 LED Bathroom Wall Light 240V Chrome 13.9W
Q54CF
BOSTON 1370002CH
only 2 left
40% Off
|
Boston 370 LED Bathroom Wall Light 240V Bronze 13.9W
Q5D06
BOSTON 1370004BZ
available to order
40% Off
|
Boston 600 LED Bathroom Wall Light 240V Bronze 18.5W
Q5E55
BOSTON 1370012
available to order
40% Off
|
|
|---|---|---|---|
| Height | 370mm | 370mm | 610mm |
| Maximum Wattage | 13.9W | 13.9W | 18.5W |
| Construction | Metal / Glass | Metal / Glass | Metal - Mild Steel |
| Weight | 2.4kg | 2.4kg | 3.7kg |
| Colour Rendering Index | 80 | 80 | 90 |
| Lumens | 465 lm | 465 lm | 811 lm |
| Lumens Per Watt | 33 lm/W | 33 lm/W | 44 lm/W |