The Mini Trim is a recessed downlight. The trim has been designed to be as small as possible to give the appearance of a trimless fitting without the need to plaster in the downlight.
The recess is smooth and slightly curved, while the inner 2 rings rotate and tilt.
| General | |
| Cap | GU10 |
| Colour | White |
| Construction | Die-Cast Aluminium / Steel Frame |
| RAL Colour Code | RAL 9003 |
| Dimensions | |
| Cut Out | 93mm (Diameter) |
| Diameter | 99mm |
| Horizontal Rotation | 360° |
| Minimum Ceiling Depth | 101mm (Standard LED), 133mm (Long LED) |
| Vertical Rotation | 40° |
| Electrical | |
| Maximum Wattage | 50W |
| Voltage | 240V |
1599 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy
113 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy12 in Stock
370 in Stock
100 due in
142 in Stock
41 in Stock
10 in Stock
155 in Stock
126 in Stock
81 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy
only 5 left
126 in Stock
37 in Stock
|
This item
Mini Trim Adjustable Downlight Fire-Rated GU10 240V White 50W
Q5490
MINITRIMRDADJ WH
£17.20 excl. VAT
£20.64 incl. VAT
548 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy
|
Mini Trim Adjustable Downlight Fire-Rated GU11 240V White 4W
Q66EA
MINITRIMGU11AJWH
£16.04 excl. VAT
£19.25 incl. VAT
81 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy
|
Mini Trim Fixed Downlight Fire-Rated GU10 240V Black 50W
Q57CD
MINITRIMRDFIX BL
£17.03 excl. VAT
£20.44 incl. VAT
available to order
Save up to 10% with Multi-buy
|
Mini Trim Adjustable Downlight Fire-Rated GU10 240V Black 50W
Q5491
MINITRIMRDADJ BL
£17.20 excl. VAT
£20.64 incl. VAT
103 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy
|
Mini Trim Fixed Downlight Fire-Rated GU10 240V White 50W
Q57CC
MINITRIMRDFIX WH
£17.03 excl. VAT
£20.44 incl. VAT
16 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy
|
|
|---|---|---|---|---|---|
| Cut Out | 93mm (Diameter) | 76mm (Diameter) | 93mm (Diameter) | 93mm (Diameter) | 93mm (Diameter) |
| Diameter | 99mm | 82mm | 99mm | 99mm | 99mm |
| Minimum Ceiling Depth | 101mm (Standard LED), 133mm (Long LED) | 103mm | 101mm (Standard LED), 133mm (Long LED) | 101mm (Standard LED), 133mm (Long LED) | 101mm (Standard LED), 133mm (Long LED) |
| Maximum Wattage | 50W | 4W | 50W | 50W | 50W |
| Cap | GU10 | GU11 | GU10 | GU10 | GU10 |
| Colour | White | White | Black | Black | White |
| RAL Colour Code | RAL 9003 | RAL 9003 | RAL 9004 | RAL 9004 | RAL 9003 |