A 2700K LED module is included in this kit to replace the pre-installed 3000K.
Constructed from steel and finished in white. Detailed installation instructions are available on the downloads tab. A 700mA driver is not included, please select the correct type for your application.
Many different LED power supplies are available that allow you to achieve more with your lighting. Simply select the correct wattage depending on how many total LED fittings it will be connected to.
Please note: This fitting must be wired in series.
LED Driver Options
| General | |
| Colour | White |
| Construction | Steel |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes |
| Dimensions | |
| Aperture Length | 120mm |
| Aperture Width | 35.5mm |
| Cut Out | 169 x 42mm (Length x Width) |
| Depth | 43mm |
| Height | 200mm |
| Width | 100mm |
| Electrical | |
| Amperage | 700mA |
| Maximum Wattage | 3W |
| Light Characteristics | |
| Colour Temperature | 2700K Warm White |
| Lumens | 97 lm |
| Lumens Per Watt | 32 lm/W |
409 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy
92 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy
121 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy
17 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy
11 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy
403 in Stock
|
This item
Lola Trimless 35 Recessed Low Level Wall Light 3W 700mA White 2700K Warm White
Q4F21
LOLA TRIMLESS35 27
£59.53 excl. VAT
£71.44 incl. VAT
6 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy
|
Lola Trimless 40 Recessed Low Level Wall Light 3W 700mA White 2700K Warm White
Q4F22
LOLA TRIMLESS40 27
£60.68 excl. VAT
£72.82 incl. VAT
6 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy
|
Lola Trimless 65 Recessed Low Level Light 3W 700mA White 2700K Warm White
Q4F23
LOLA TRIMLESS65 27
£64.15 excl. VAT
£76.98 incl. VAT
6 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy
|
|---|