This fitting is not dimmable.
Lumens Output:
R: 380-420lm
G: 570-610lm
B: 150-180lm
Average Illuminance:4m: >17 Lux
6m: >7.5 Lux
8m: >4.5 Lux
Illuminace Area:
4m: 11.2m Diameter
6m: 16.9m Diameter
8m: 22.5m Diameter
| General | |
| Colour | White |
| Construction | Aluminium |
| IP Rating | IP65 |
| Weight | 2.67kg |
| Dimmable | No |
| Dimensions | |
| Cable Length | 2700mm |
| Depth | 65mm |
| Height | 280mm |
| Width | 210mm |
| Electrical | |
| LED Voltage | 36V |
| Maximum Wattage | 30W |
| Power Factor | 0.90 |
| Voltage | 240V |
40 in Stock
55 in Stock
48 in Stock
80 in Stock
|
This item
LED White IR Floodlight 240V 30W (=300W) RGB
Q4CAD
LEDFLOODNRGB30 W
£64.20 excl. VAT
£77.04 incl. VAT
51 in Stock |
LED Black RF Floodlight 240V 50W (=500W) RGB
Q510F
LEDFLOODNRGB50 B
£71.20 excl. VAT
£85.44 incl. VAT
18 in Stock |
LED Black Slim RF Outdoor Garden Floodlight 240V 30W RGB
Q4C0D
LEDFLG8-30 RGB B
£64.20 excl. VAT
£77.04 incl. VAT
49 in Stock |
LED Black RF Garden Floodlight RGB 240V 10W (=100W) RGB
Q5746
LEDFLOODNRGB10 B
£34.00 excl. VAT
£40.80 incl. VAT
available to order |
|
|---|---|---|---|---|
| Cable Length | 2700mm | 2700mm | 3m | 2700mm |
| Height | 280mm | 263mm | 250mm | 175mm |
| Width | 210mm | 280mm | 109mm | 170mm |
| Maximum Wattage | 30W | 50W | 30W | 10W |
| Colour | White | Black | Black | Black |