| General | |
| Colour | White |
| Construction | Aluminium |
| IP Rating | IP54 |
| RAL Colour Code | RAL 9016 |
| Dimensions | |
| Diameter | 120mm |
| Height | 62mm |
| Electrical | |
| Maximum Wattage | 3W |
| Voltage | 240V |
| Light Characteristics | |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Lumens | 200 lm |
| Lumens Per Watt | 67 lm/W |