| General | |
| Colour | White |
| Construction | Plastic |
| Dimmable | Yes |
| IP Rating | IP65 |
| Dimmable | Yes |
| Dimensions | |
| Cut Out | 73mm (Diameter) |
| Depth | 62mm |
| Diameter | 90mm |
| Electrical | |
| Energy Efficiency Rating | A |
| Maximum Wattage | 7W |
| Voltage | 240V |
| Light Characteristics | |
| Beam Angle | 65° |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Lumens | 740 lm |
| Lumens Per Watt | 106 lm/W |
109 in Stock
only 1 left
|
This item
Prism Pro CCT Fire Rated Downlight Dual Wattage 5-7W White
Q4A38
APRIP/1 WW
£23.40 excl. VAT
£28.08 incl. VAT
only 2 left |
Shower Light 12V Nickel Frosted
Q10EC
DH2063 NKL IP55
£16.45 excl. VAT
£19.74 incl. VAT
218 in Stock |
|
C-Max S1 Fixed Downlight IP44 12V 50W Aluminium
Q4FC9
2022305 ALU
£31.43 excl. VAT
£37.72 incl. VAT
only 2 left |
|
|---|---|---|---|---|
| Cut Out | 73mm (Diameter) | 72mm (Diameter) | 72mm (Diameter) | 82mm (Diameter) |
| Depth | 62mm | 100mm | 100mm | 100mm |
| Diameter | 90mm | 85mm | 85mm | 95mm |
| Maximum Wattage | 7W | 50W | 50W | 50W |
| Voltage | 240V | 12V | 12V | 12V |
| Colour | White | Nickel | Chrome | Aluminium |
| Construction | Plastic | Die-Cast Aluminium | Die-Cast Aluminium | Metal |
| IP Rating | IP65 | IP55 | IP55 | IP44 |