This fitting is IP44 rated, allowing for location in bathroom zone 2. Constructed from steel and glass and finished in white. This fitting can be dimmed if necessary.
Please Note: This product is not compatible with trailing edge dimmers.
| General | |
| Colour | White |
| Construction | Steel / Glass |
| Dimmable | Yes |
| IP Rating | IP44 |
| Dimensions | |
| Depth | 80mm |
| Length | 310mm |
| Width | 310mm |
| Electrical | |
| Maximum Wattage | 10W |
| Voltage | 240V |
| Light Characteristics | |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Lumens | 1200 lm |
| Lumens Per Watt | 120 lm/W |
20 in Stock