The Oxford LED Surface Linear is a fully enclosed high performance surface light that is intended to be used commercially. This fitting has a steel body with polycarbonate diffuser and plastic end caps.
The oxford has a lifespan of up to 65,000 hours.
| General | |
| Colour | White |
| Construction | Steel |
| Dimmable | Yes |
| IP Rating | IP40 |
| Operating Temperature | -20°C to 50°C |
| Dimensions | |
| Height | 70mm |
| Length | 1190mm |
| Width | 165mm |
| Electrical | |
| Maximum Wattage | 38.2W |
| Voltage | 240V |
| Light Characteristics | |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature | 4000K Cool White |
| Lumens | 4248 lm |
| Lumens Per Watt | 111 lm/W |
|
This item
Oxford LED Surface Linear 1190mm 4000K White 38.2W
Q4907
AOXLED2X4
£152.00 excl. VAT
£182.40 incl. VAT
only 1 left |
Oxford LED Surface Linear 1200mm CCT White 32W
Q64C3
AOXL4/1
£100.00 excl. VAT
£120.00 incl. VAT
only 3 left |
|
|---|---|---|
| Operating Temperature | -20°C to 50°C | -20°C - 40°C |
| Length | 1190mm | 1200mm |
| Maximum Wattage | 38.2W | 32W |
| IP Rating | IP40 | IP20 |