The MR16 Reality Lamp is equivalent to a 75W GU10 halogen lamp and, like a halogen lamp, is dimmable.
Key Features
| General | |
| Cap | GU5.3 / MR16 |
| Colour | White |
| Construction | Steel |
| Dimmable | Yes |
| Dimensions | |
| Cut Out | 100 x 210mm (Length x Width) |
| Minimum Ceiling Depth | 110mm |
| Electrical | |
| Maximum Wattage | 14W (2 x 7W) |
| Voltage | 240V |
| Light Characteristics | |
| Colour Temperature | 2700K Warm White |
| Halogen Equivalent Wattage | 75W |
| Lumens | 1260 lm |
| Lumens Per Watt | 90 lm/W |
only 1 left
|
This item
Double Downlighter & Reality LED 2700K Warm White LED 2 x 7W White
Q4652
FR200 MR16WH/WH
£103.89 excl. VAT
£124.67 incl. VAT
15 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy
|
Single Downlight & Reality LED 2700K Warm White LED 7W White / Black
Q3BF1
FR100BLKMR16LED
£58.95 excl. VAT
£70.74 incl. VAT
only 1 left
Save up to 10% with Multi-buy
|
Single Downlight & Reality LED 2700K Warm White LED 7W White
Q3BF0
FR100WHTMR16LED
£58.95 excl. VAT
£70.74 incl. VAT
9 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy
|
|
|---|---|---|---|
| Cut Out | 100 x 210mm (Length x Width) | 110 x 100mm (Length x Width) | 110 x 100mm (Length x Width) |
| Maximum Wattage | 14W (2 x 7W) | 7W | 7W |
| Colour | White | Black,White | White |