Manufactured from steel the Petit displays a 5 degree beam of light giving a subtle low-level lighting effect in walkways, in circulation areas and as a feature maker.
Please note: The cutout diameter will depend on what fixing clip you are using with this product.
Spring clips are included for plaster board installation, a burial tube is available separately for wall installation.
LED Driver Options
| General | |
| Colour | Nickel |
| Construction | Steel |
| Dimmable | Yes |
| IP Rating | IP44 |
| Dimmable | Yes |
| Dimensions | |
| Cable Length | 150mm |
| Cut Out | 29mm (Diameter) |
| Depth | 26mm |
| Length | 39mm |
| Plate Depth | 2mm |
| Width | 39mm |
| Electrical | |
| Amperage | 350mA |
| Maximum Wattage | 1W |
| Light Characteristics | |
| Beam Angle | 5° |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Lumens | 80 lm |
| Lumens Per Watt | 80 lm/W |
456 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy
109 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy
138 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy
19 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy
17 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy|
This item
Petit Square Large Recessed Low Level Wall Light 350mA Nickel 1W
Q449E
PETIT C00233NKWU
£82.65 excl. VAT
£99.18 incl. VAT
9 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy
|
Petit Square Small Recessed Low Level Wall Light 350mA Nickel 1W
Q3746
IL92326W05 NKL/W
£39.99 excl. VAT
£47.99 incl. VAT
only 5 left
Save up to 10% with Multi-buy
|
Petit Square Small Recessed 350mA White Mosaic 1W
Q3748
IL93820N00 WHITE
£36.48 excl. VAT
£43.78 incl. VAT
27 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy
|
Petit Square Small Recessed 350mA Blue Mosaic 1W
Q37F7
IL93817N00 BLUE
£34.56 excl. VAT
£41.47 incl. VAT
only 5 left
Save up to 10% with Multi-buy
|
Petit Square Large Recessed Low Level Wall Light 350mA White 1W
Q3736
PETIT C00233WHWU
£75.05 excl. VAT
£90.06 incl. VAT
13 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy
|
Petit Square Small Recessed Low Level Wall Light 350mA White 1W
Q3735
IL92324W05 WHT/W
£39.99 excl. VAT
£47.99 incl. VAT
14 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy
|
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cut Out | 29mm (Diameter) | 15mm (Diameter) | 15mm (Diameter) | 15mm (Diameter) | 26mm (Diameter) | 13mm (Diameter) |
| Depth | 26mm | 23mm | 24mm | 24mm | 25mm | 23mm |
| Length | 39mm | 20mm | 20mm | 20mm | 39mm | 20mm |
| Plate Depth | 2mm | 1mm | 1mm | 1mm | 2mm | 1mm |
| Width | 39mm | 20mm | 20mm | 20mm | 39mm | 20mm |
| Colour | Nickel | Nickel | White | Blue | White | White |
| Construction | Steel | Steel | Steel / Glass | Steel / Glass | Steel | Steel |
| IP Rating | IP44 | IP20 | IP44 | IP44 | IP44 | IP20 |
| Lumens | 80 lm | 24 lm | 80 lm | 80 lm | 80 lm | 24 lm |
| Lumens Per Watt | 80 lm/W | 24 lm/W | 80 lm/W | 80 lm/W | 80 lm/W | 24 lm/W |