The MR8 LED 3W is a lamp designed to fit any MR8 lampholder. The MR8 LED 3W is fully dimmable with all leading edge dimmers and also complies with 2013 Part L Regulations
Fully dimmable with leading edge dimmers
Equivalent to 25W GU10
Fits MR8 lampholder
Please Note: This LED lamp comes with a one year warranty as standard.

To discover more about LED United and their products, click below.
| General | |
| Cap | GU4 / MR8 |
| Colour | Chrome |
| Dimmable | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Electrical | |
| Energy Efficiency Rating | A++ |
| Maximum Wattage | 3W |
| Power Factor | 0.90 |
| Voltage | 240V AC |
| Light Characteristics | |
| Beam Angle | 35° |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature | 4000K Cool White |
| Lumens | 210 lm |
| Lumens Per Watt | 70 lm/W |
74 due in
|
This item
Reality LED MR8 3W 210lm Dimmable Lamp incl. Driver 35° 4000K Cool White
Q436A
REAL MR8 COOL
214 in Stock
20% Off
|
Reality LED MR8 3W 210lm Dimmable Lamp incl. Driver 35° 3000K Warm White
Q42E7
REAL MR8 WARM
21 in Stock
20% Off
|
Reality LED MR8 3W 210lm Dimmable Lamp incl. Driver 26° 2700K Warm White
Q4CAA
REAL MR8 INT
74 due in
20% Off
|
|
|---|---|---|---|
| Beam Angle | 35° | 35° | 26° |
| Colour Temperature | 4000K Cool White | 3000K Warm White | 2700K Warm White |