The Cube Range lights are 240V spotlights used to highlight certain focal points.
The fittings can be positioned either on the ceiling or wall with the screw in base, and the head of the fixture can be removed to allow for easy replacement of halogen or LED lamps.
Please note: The Cube Short Spotlight range is designed to fit the short length GU10 lamps.
| General | |
| Cap | GU10 |
| Colour | White |
| Construction | Aluminium / Plastic |
| Dimmable | Yes |
| Dimensions | |
| Base Length | 21mm |
| Base Width | 82mm |
| Head Length | 96mm |
| Head Width | 64mm |
| Height | 166mm |
| Horizontal Rotation | 360° |
| Vertical Rotation | 90° |
| Electrical | |
| Maximum Wattage | 35W |
| Voltage | 240V |
available to order
Save up to 10% with Multi-buy
113 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy12 in Stock
370 in Stock
100 due in
142 in Stock
41 in Stock
6 in Stock
|
This item
|
|
|
Recessed Short Cube Spotlight 35W White
Q47B8
RS1SHCUBE1
£45.78 excl. VAT
£54.94 incl. VAT
6 in Stock |
|
|
|---|---|---|---|---|---|
| Base Width | 82mm | 21mm | 21mm | 95mm | 21mm |
| Head Length | 96mm | 123mm | 123mm | 96mm | 96mm |
| Height | 166mm | 194mm | 194mm | 147mm | 166mm |
| Colour | White | White | Black | White | Black |