Please note: The RGB Flood range are controlled by a IR Remote with a approximate 2M range, the IR sensor is located at the front of the fixture and must have a clear line of sight to the remote to be operated.
| General | |
| Colour | White |
| Construction | Aluminium |
| Dimmable | No |
| IP Rating | IP65 |
| Weight | 600g |
| Dimmable | No |
| Dimensions | |
| Cable Length | 470mm |
| Depth | 85mm |
| Height | 135mm |
| Width | 114mm |
| Electrical | |
| LED Voltage | 36V |
| Maximum Wattage | 10W |
| Power Factor | 0.50 |
| Voltage | 240V |
| Light Characteristics | |
| Beam Angle | 120° |
| Lumens | 800 lm |
| Lumens Per Watt | 80 lm/W |
LED White IR Floodlight Garden Spike 240V 30W (=300W) RGB
Q52D1
LEDFLOODNRGB30 WHT SPIKE
48 in Stock
25% Off
|
LED Black RF Floodlight Garden Spike 240V 50W (=500W) RGB
Q5112
LEDFLOODNRGB50 BLK SPIKE
£77.80 excl. VAT
£93.36 incl. VAT
18 in Stock |
LED Black RF Floodlight Garden Spike 240V 30W RGB
Q4C73
LEDFLG8 RGB BK SPIKE
£70.80 excl. VAT
£84.96 incl. VAT
48 in Stock |
LED Black RF Floodlight Garden Spike 240V 10W (=100W) RGB
Q5835
LEDFLOODNRGB10 B SPIKE
£36.40 excl. VAT
£43.68 incl. VAT
available to order |
|
|---|---|---|---|---|
| Maximum Wattage | 30W | 50W | 30W | 10W |
| Colour | White | Black | Black | Black |