Key Features
| General | |
| Colour | White |
| Construction | Die-Cast Aluminium |
| Dimmable | Yes |
| IP Rating | IP64 |
| Dimmable | Yes |
| Dimensions | |
| Cut Out | 39mm (Diameter) |
| Length | 50mm |
| Minimum Ceiling Depth | 85mm |
| Width | 50mm |
| Electrical | |
| Energy Efficiency Rating | A |
| Maximum Wattage | 5W |
| Power Factor | 0.90 |
| Voltage | 240V |
| Light Characteristics | |
| Beam Angle | 35° |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature | 2700K Warm White |
| Halogen Equivalent Wattage | 50W |
| Lumens | 420 lm |
| Lumens Per Watt | 84 lm/W |
available to order
Save up to 10% with Multi-buy
only 1 left
39 in Stock
|
This item
Blaze Square Micro Fire Rated Fixed LED Downlight Warm White (2700K) 5W (=50W) White
Q3DF1
FIRE BLAZSQ501WH
159 in Stock
20% Off
|
Blaze Square Fire Rated Fixed LED Downlight Warm White (2700K) 7W (=75W) Nickel
Q3DEF
FIRE BLAZSQ805NK
98 in Stock
20% Off
|
Blaze Square Micro Fire Rated Fixed LED Downlight Cool White (4000K) 5W (=50W) White
Q4A1F
FIRE BLAZSQ501CW
17 in Stock
20% Off
|
Blaze Square Fire Rated Adjustable LED Downlight Warm White (3000K) 7W (=75W) Chrome
Q43BE
FIRE BLAZAS802WW
available to order
20% Off
|
Blaze Square Fire Rated Adjustable LED Downlight Warm White (3000K) 7W (=75W) Nickel
Q43BF
FIRE BLAZAS805WW
available to order
20% Off
|
Blaze Square Micro Fire Rated Fixed LED Downlight Warm White (2700K) 5W (=50W) Nickel
Q3DF2
FIRE BLAZSQ505NK
97 in Stock
20% Off
|
Blaze Square Fire Rated Adjustable LED Downlight Warm White (3000K) 5W (=50W) Chrome
Q43BC
FIRE BLAZAS502WW
141 in Stock
20% Off
|
Blaze Square Fire Rated Adjustable LED Downlight Warm White (3000K) 5W (=50W) White
Q4366
FIRE BLAZAS501WW
available to order
20% Off
|
Blaze Square Fire Rated Fixed LED Downlight Warm White (2700K) 7W (=75W) White
Q3DEC
FIRE BLAZSQ801WH
only 2 left
20% Off
|
Blaze Square Micro Fire Rated Fixed LED Downlight Warm White (2700K) 5W (=50W) Chrome
Q3DF3
FIRE BLAZSQ502CH
130 in Stock
20% Off
|
Blaze Square Fire Rated Fixed LED Downlight Warm White (2700K) 7W (=75W) Chrome
Q3DF0
FIRE BLAZSQ802CH
80 in Stock
20% Off
|
Blaze Square Fire Rated Adjustable LED Downlight Warm White (3000K) 5W (=50W) Nickel
Q43BD
FIRE BLAZAS505WW
153 in Stock
20% Off
|
Blaze Square Fire Rated Adjustable LED Downlight Warm White (3000K) 7W (=75W) White
Q4365
FIRE BLAZAS801WW
66 in Stock
20% Off
|
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cut Out | 39mm (Diameter) | 64mm (Diameter) | 39mm (Diameter) | 80mm (Diameter) | 80mm (Diameter) | 39mm (Diameter) | 62mm (Diameter) | 62mm (Diameter) | 64mm (Diameter) | 39mm (Diameter) | 64mm (Diameter) | 62mm (Diameter) | 80mm (Diameter) |
| Minimum Ceiling Depth | 85mm | 70mm | 85mm | 75mm | 75mm | 85mm | 77mm | 77mm | 70mm | 85mm | 70mm | 77mm | 75mm |
| Width | 50mm | 80mm | 50mm | 90mm | 90mm | 50mm | 70mm | 70mm | 80mm | 50mm | 81mm | 70mm | 90mm |
| Maximum Wattage | 5W | 7W | 5W | 7W | 7W | 5W | 5W | 5W | 7W | 5W | 7W | 5W | 7W |
| Colour | White | Nickel | White | Chrome | Nickel | Nickel | Chrome | White | White | Chrome | Chrome | Nickel | White |
| Construction | Die-Cast Aluminium | Die-Cast Aluminium | Die-Cast Aluminium | Die-cast Aluminium | Die-cast Aluminium | Die-Cast Aluminium | Die-cast Aluminium | Die-cast Aluminium | Die-Cast Aluminium | Die-Cast Aluminium | Die-Cast Aluminium | Die-cast Aluminium | Die-cast Aluminium |
| Colour Temperature | 2700K Warm White | 2700K Warm White | 4000K Cool White | 3000K Warm White | 3000K Warm White | 2700K Warm White | 3000K Warm White | 3000K Warm White | 2700K Warm White | 2700K Warm White | 2700K Warm White | 3000K Warm White | 3000K Warm White |
| Lumens | 420 lm | 630 lm | 420 lm | 630 lm | 630 lm | 420 lm | 420 lm | 420 lm | 630 lm | 420 lm | 630 lm | 420 lm | 630 lm |
| Lumens Per Watt | 84 lm/W | 90 lm/W | 84 lm/W | 90 lm/W | 90 lm/W | 84 lm/W | 84 lm/W | 84 lm/W | 90 lm/W | 84 lm/W | 90 lm/W | 84 lm/W | 90 lm/W |