| General | |
| Colour | White |
| Construction | Aluminium |
| Dimmable | No |
| IP Rating | IP65 |
| RAL Colour Code | RAL 9016 |
| Dimmable | No |
| Dimensions | |
| Cut Out | 155 x 85mm (Length x Width) |
| Depth | 60mm |
| Height | 105mm |
| Width | 180mm |
| Electrical | |
| Maximum Wattage | 4W (4 x 1W) |
| Voltage | 240V |
| Light Characteristics | |
| Beam Angle | 25° |
| Colour Rendering Index | 85 |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Lumens | 440 lm |
| Lumens Per Watt | 110 lm/W |
|
This item
Ixis Recessed Outdoor Wall Light 4W 240V White 3000K Warm White
Q3805
R9310/4 WHT REC
£101.20 excl. VAT
£121.44 incl. VAT
75 in Stock |
Ixis Recessed Outdoor Wall Light 4W 240V Silver 3000K Warm White
Q2AA1
R9310/4 SIL REC
£101.20 excl. VAT
£121.44 incl. VAT
41 in Stock |
Ixis Recessed Outdoor Wall Light 4W 240V Black 3000K Warm White
Q2AA2
R9310/4 BLK REC
£101.20 excl. VAT
£121.44 incl. VAT
available to order |
|
|---|---|---|---|
| Colour | White | Silver | Black |
| RAL Colour Code | RAL 9016 | RAL 9006 | RAL 9011 |