The GU10 LED 6W Lamp is equivalent to a 50W GU10 halogen. It lasts for 25,000 hours and consumes just 6W.
Key Features
Please Note: This LED lamp comes with an automatic one year warranty as standard.
| General | |
| Cap | GU10 |
| Colour | White |
| Construction | Aluminium |
| Dimmable | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Dimensions | |
| Diameter | 50mm |
| Length | 56.5mm |
| Electrical | |
| Energy Efficiency Rating | A |
| Maximum Wattage | 6W |
| Power Factor | 0.52 |
| Voltage | 240V |
| Light Characteristics | |
| Beam Angle | 24° |
| Colour Rendering Index | 90 |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Halogen Equivalent Wattage | 50W |
| Lumens | 420 lm |
| Lumens Per Watt | 70 lm/W |
9 in Stock